Az amatőr laboratórium

Tartalomjegyzék:

5.    Az amatőr laboratóriumom

5/1. A labor látképe jobb oldalon

5/2. A labor látképe bal oldalon

5/3. A labor látképe szemből

 

5. Az amatőr laboratóriumom

(Műszer nélkül mit sem ér az élet...)

Az amatőr ma már csak forrasztópákával és egy "hideg" műszerrel nem sokra megy. Szükség van néhány alapvető műszerre, amit vagy beszerez, vagy saját maga készít el. Persze, nem mindegy, hogy hogyan.

Természetesen, jó minőségben elkészíteni egy olyan műszert, amivel aztán bemérjük, hangoljuk a készülékeinket, "nem semmi feladat" - de nem is lehetetlen. Persze, mondjuk egy jól működő, pontosan mérő műszert többnyire gyárakban állítanak elő, ahol a technológia minősége döntő fontosságú, van formatervezés, van szakszerű anyagellátás és vannak akkreditált kalibráló laboratóriumok.

Többnyire én is azt követem, hogy gyári műszereket szerzek be, sokszor üzemképtelen állapotban és általában meg tudom javítani őket, be is tudom kalibrálni.

Aztán nem árt, ha egy-egy műszerből legalább 2 db van "hadrendben", a biztonság és a kontroll lehetősége miatt. "fülre" egyes egyszerű készülékeket be lehet állítani, de nem gyakori az esemény...

Mielőtt valaki "magabiztos nagyképűséggel" vádol meg, előre bocsátom, hogy nem az iskolai oktatás keretében tanultam meg  a rádiótechnikát. A különféle munkahelyeimen azonban kapcsolatba kerültem az elektrotechnika, az elektronika sok területével - így kénytelen voltam a szakirodalmat is elővenni, amihez viszont jó "mankónak" bizonyult a középiskolai és egyetemi matematika, fizika, elektrotechnika.

Ennek ellenére még ma is nagyon sok problémával találkozom, amelyeket nem értek, nem ismerek, a próbálkozások esetleg kudarccal végződnek. Ilyenkor segítséget kérek a témában nálam tapasztaltabbaktól...

Nem szégyen.

5/1. Az amatőr laboratórium jobb kéz felől eső oldala

Látható, hogy a "szentély" elég kicsi, így a rádiók együtt vannak a műszerekkel, természetesen jól elkülönítve. A számítógéphez két monitort csatlakoztattam, hogy könnyebb legyen a témák közötti vizuális elkülönítés. A berendezés: FT-901, R-326, TM-274A, a 800W lineár jobb felől (ezen a képen nem látszik)

 

5/2.  A műhely bal oldala

Itt helyeztem el a műszerek egy részét, látható egy 4,2 GHz-es frekvenciamérő, egy precíziós kapacitásmérő, egy Marconi szignálgenerátor, egy Radelkis csővoltmérő, egy Philips digitális multiméter, egy Rohde & Schwarz oszcilloszkóp, egy átalakított HTSz frekvenciamérő, kéziműszerek - meg rengeteg kacat.

 

5/3.  A munkaasztal feletti műszerek

Látható egy 32V/5A D.C. analóg labortáp, egy 50 MHz-es nagyfrekvenciás milli- és voltmérő, Philips digitális multiméter, HIKI dekadikus hangfrekvenciás generátor, szignálgenerátor, különféle tápegységek, binokuláris mikroszkóp.

Régebben, ma már egyre kevésbé - még áramköri kapcsolásokkal is kísérleteztem, "móricka"-rajzokról próbapaneleken építettem fel áramköröket, azokat mértem, szabályoztam és ha megfelelt - nyomtatott áramkört terveztem hozzá és megszereltem az áramköröket.

Ugyan nem kimondottan elektronikai műszerek, de meg kell említeni a sok különféle csavarhúzókat, a különféle csavarkulcsokat, kisebb kéziszerszámokat, amelyeknek mind-mind rendelkezésre kell állni, ha készülékeket építünk, vagy javítunk.

A rádióamatőrök részére számos irodalom, metódus, elméleti és gyakorlati eljárás van érvényben, a terjedelme szinte végtelen. Mivel e helyen nem kívánom még csak a töredékét sem felsorolni, az alábbi linken (a honlap linkgyűjteményében is feltüntettem) van egy összefoglaló jellegű, letölthető anyag) - amit sürgősen mentsünk el, vagy nyomtassunk ki - a legfontosabb alap mérési módszereket nagyon profi módon, mindenféle elméleti hókuszpókuszt mellőzve - tárgyalja.

https://www.muszeroldal.hu/measurenotes/muszerek_es_meresek.pdf


© Minden jog fenntartva.