Egyéb kiegészítő eszközök

10. Egyéb kiegészítő elektronikus berendezések

 

Ebben a menüpontban olyan elektronikus eszközöket szeretnék bemutatni, amelyek nem kapcsolódnak szorosan a rádiótechnikához, azonban a méréstechnikában, a rádióépítésben hasznos segédeszközök lehetnek. Ezek egy része saját fejlesztés, más részben különféle szaklapokban publikált leírások alapján megvalósult szerkezetek.

 

  

10/1. Villámdetektor. A készülék bedobozolt állapotban.

A szerkezet kapcsolása roppant egyszerű. Egy hosszúhullámú egyenes vevő, amely "lelke" egy VEF-206 rádió ferritrúdja, megtartva rajta a hosszúhullámú modulátor tekercset. 750 pF paralel kondenzátorral 125 kHz körüli frekvenciára hangoljuk. Ez a frekvencia a villám spektrumanalizátorok mérései alapján a legjellemzőbb frekvencia spektrumot jelenti. Itt a legnagyobbak a villám keltette elektromágneses rezgések amplitúdói.

A vevőtranzisztor által felerősített jeleket egy szabályozható trigger áramkörre vezetjük, amely a megfelelő távolság és villámerősség szerinti amplitúdójú jeleket detektálja, és impulzust ad a billenő áramkörnek, ami egy erős fényű LED diódára dolgozik. A villám erőssége a fényerővel arányos, a villanás lefolyása (egyszerre több villanás is lehet) pedig a távolságra enged következtetni. Igen közeli villámok villanás sorozattal jelennek meg. Működés közben egy megfelelő internetes linken ellenőrizhetjük a készülékünk és a villámok lokál adatai szerint a távolságoket. Az én berendezésem kb. 300 km távolságból már jelzi az intenzívebb villámokat.

Ha túl érzékenyre állítjuk a billenőkört, akkor a közelben lévő elektronikus LED lámpák is indíthatják a mérést, ami megtévesztő. Pl. ha rövidhullámon adok, akkor is bevillan, vagy ha a közelben szénkefés fúrógépet használok, akkor is villog. De szerintem villámdetektálás közben senki sem zavarja meg szándékosan a készülék működését.

Az áramkört kiegészítettem egy "C"-osztályú beállítással működő hangfokozattal, ami egy miniatür hangszóróra dolgozik - így a villám hangja szintén tájékoztat az intenzitásról és a távolságról.

 

10/2. A készülék belseje

Egy kipurcant laptop táp dobozába tettem be az áramkört, a 4 db 2A elem részére szolgáló teleptokot, a kis 16 ohmos hangszórót "meleg takonnyal" beragasztottam. A másik dobozfélbe lett az áramkör és a ferritantenna beépítve. A trigger áramkörökbe értékálló tantál elektrolit kondenzátorok kerültek, hogy ne változzon a billenési időállandó. Tartós elemekkel, figyelembe véve a zivataros időszakokat - kb. 2 évig is használható. A nyugalmi áram 2 mA, ebben benne van az éppen látható piros LED halvány fénye is. A be-és kikapcsolást miniatür tolókapcsolóval oldottam meg.

 

 

10/3. Az áramkör felépítése

A "szuperprimitív", egyszerű áramköröket újabban ún. "Öcsi" panelre építem meg, mert így tényleg egy pár óra alatt elkészül, hiba esetén bármikor átköthetők az alkatrészek. Az esztétika itt nem az elsődleges, hanem a hibátlan működés.

A működésről videó is készült, de ez a honlap nem támogat videófájlokat. Ha valakit érdekelne, szkájpon elküldhetem.

 

10/4. Kézi tekercselő állvány mechanikus menetszámlálóval

400VA teljesítményhatárig transzformátorok tekercselésére állítottam össze ezt a szerkentyűt. Egy csőállványra rögzített, kiszuperált amerikánerből készült. A tekerő karral hajtott befogó tokmányba van beszorítva a menetes tengely (főorsó). A készülék alapja egy laminált bútorlap darab, az alján 4 db gumilábbal az elcsúszás ellen. A menetes tengelyre lehet ráhúzni a keményfa "dugóval" ellátott transzformátor csévetestet - közepén a főorsó átmérőjével megegyező koncentrikus furattal, amit elfordulás ellen fakötésű alátétekkel, szárnyas anyával és villáskulccsal lehet megfelelően megszorítani. A huzaldob külön állványon forog, amelyet pl. az asztal alá lehet behelyezni. A zománchuzalt bal kézzel feszítem (cérnakesztyű viselése ajánlott) és egy tengelyirányban elmozduló műanyag vezetőgörgővel biztosítom a menet-menet melletti felcsévélést. A tekecselő főorsót a tokmánnyal szemben egy csapágyazott rögzítő állvány tartja. A keményfa tekercselő sablont ("dugó") pontosan, koncentrikusan kell kifúrni. A csévetestnek forgás közben nem szabad "támolyogni", sem radiális, sem axiális kilengések ne legyenek. Célszerű egyedileg minden csévetesthez külön-külön sablont készíteni, mert a lemezkékkel történő bejlagolás nem stabil. Ha az egyik menet "ráharap" a másikra, az csökkenti a tekercs rézzel való kitöltését, ráadásul fokozott zárlatveszélyt jelent a kidörzsölődő zománclakk. Már egy zárlatos menettől is leéghet a transzformátor tekecse.

A tekercselés módja szokványos, az interneten sok videó található a témában.

A nagyobb csévetestek tekercselésekor, főleg amikor már tetemes mennyiségű zománchuzal van a csévén, kínos lenne, ha a készülék leesne a munkaasztalról. Célszerű bármiféle csavaros lerögzítés - én két asztalos szorítóval szoktam a munkálatok idejére a munkaasztalhoz rögzíteni.

 

 

10/5. Állványos panelfúró készülék

A régi, kézben tartható mini tokmányos panelfúróm mellé készítettem egy állványos készüléket, melyen garantáltan merőleges furatok készíthetők. A tokmány 0,5....3 mm közötti fúróátmérőket tud befogni, cserélhető hasított patronokkal. A fordulatszám 4...6000 f/min. között állítható egy tirisztoros szabályzóval. Az állvány 3 oszlopos, rugóerő visszatérítésű. Az előtolás egy oldalra kinyúló karral végezhető, a járomkeret különböző alaphelyzetbe állítható. A talp két oldalán lévő hornyok a rögzítő kengyelek befogadására szolgálnak.

A járomkeret szorítójába egy Ø 40 mm-es egyenáramú, siklócsapágyas, szénkefés motor lett befogva, 15 W teljesítménnyel.

 

 

10/6. Hálózatról akkumulátorra átkapcsoló automata inverter üzemre

HA4GES (testvér öcsém) részére készítettem ezt a szerkezetet, mivel ahol él, Rábaszentmiklóson, gyakoriak az áramszünetek, emiatt a fűtőrendszerbe beépített keringető szivattyú is természetszerűleg leáll. A fűtését jelenleg vegyes tüzelésű kazánnal oldja meg, aminek műszaki adottsága a nagy hőtehetetlenség, emiatt a fűtőközeg keringésének a leállása a víz felforrását is eredményezheti - annak minden kellemetlen és káros következményével.

Áramszünet esetén a rendszer akkumulátoros üzemmódra vált és több óráig működteti továbbra is a keringető szivattyút. A hálózati feszültség visszakapcsolásakor az akkumulátort lekapcsolja és automatikusan töltés üzemmódra kapcsol. Az inverter színuszhullámú kimneneti feszültséget állít elő, PWG vezérléssel, így a motor nem működik "darabosan" - ami a négyszöghullámú inverter kimeneteknél fennáll. Az átkapcsolás gyors, úgy, hogy az akkumulátoros üzem bekapcsolásakor még a szivattyú forgórésze tehetetlenségi mozgásban van - emiatt nincs nagy indítóáram felvétel sem. Jelenleg, ideiglenesen gépjármű akkumulátorral üzemelteti az automatát, de tanácsoltam neki, hogy mielőbb ún. "munka" akkumulátorra cserélje ki, mert annak magasabb a tartós kisülési ideje. A szerkezet 100 W-os keringető szivattyú esetén, 12V-os akkumulátorokat tekintve - 8-9 A-t vesz fel.

A hálózat visszakapcsolása 5 mp-es időzítő relével történik. 


© Minden jog fenntartva.