Műszerek

Tartalomjegyzék:

3. Műszerek, mérőműszerek, segédkészülékek

3/1. Szabályozható analóg stabilizált tápegység, 0...32V - 1...5A D.C. (gyári)

3/2. Automata antenna tuner KIT-ből   ATU-100

3/3. "Start-stop" rendszerű frekvenciamérő 50 MHz (gyári)

3/4. KIT-ből összerakott R-C mérő 

3/5. DDS-VFO KIT-ből összerakva

3/6. SWR és FS mérő

3/7. Antenna "szkóp"

3/8. Elektroncsöves GDO

3/9. Műantenna, 75 ohm - 250W

3/10. SWR-PWR-FS mérő műszer (gyári, átalakított)

3/11. Stabilizált, szabályozható analóg tápegység, 30V...3A (gyáriból átalakítva)

3/12. Analóg antenna analizátor (gyári)

3/13. Digitális, szovjet katonai frekvenciamérő, számláló, időmérő

3/14. Nagyfrekvenciás millivoltmérő, 50 MHz

3/15. Elektroncső teszter

3/16. Digitális frekvenciamérő 10 Hz.....1 GHz  

3/17. Digitális frekvenciamérő, 10 Hz....2,7 GHz

 

  

3. Műszerek, mérőműszerek, segédkészülékek

Ebben a részben vegyesen, a képaláírások úgyis megmagyarázzák majd, hogy az adott készülék mire szolgál, honnan ered  (ez meg mi a rosseb akar lenni? laugh) - együtt szerepelnek gyári, ill. átalakított gyári és saját építésű műszerek, amit a napi gyakorlatban használok. Sajnos, több képem "eltűnt", majd előhalászom őket idővel és felteszem a honlapra. Ha néha "rendet rakok" a számítógépen, eltűnnek egyes képek, sokszor a szemétből szedegetem vissza őket. Mint említettem többször, hogy én nem az anyatejjel szívtam magamba a számítástechnikát, mint anno "az imperializmus elleni olthatatlan gyűlöletet" - hanem már vén fejjel kezdtem el alkalmazni a számítástechnikát, kihagyva a kezdeti lépéseket ( Commodore, ZX-Spectrum, Atari, stb.) - ennél fogva időnként olyanokat teszek, hogy rendszergazda fiam teszi rendbe a gépemet, hangos kacagások közepette.

Az itt következő képek egy része az "Amatőr Laboratórium" menüpontban is látható. Az összerakott műszerfalat nem akartam szétszedni külön-külön lefényképezni az összekábelezés miatt.

 

3/1. Szabályozható analóg stabilizált tápegység, 0....32V 0....5 A  D.C.

Régóta vadásztam árban és teljesítményben kedvező labortápegységre, hogy a meglévő, átalakított Philips tápegység mellé legyen egy tartalék, mert ha meghibásodik, megáll a tudomány. Ez a készülék egyszerűen nélkülözhetetlen még a legegyszerűbb áramkörök méréséhez is. Áteresztő tranzisztoros, áram- és feszültség limiteres vezérlés, és ami nem utolsó szempont: nem kapcsoló üzemű.

 

3/2. ATU-100 Automata tuner KIT-ből összerakva, saját dobozba.

Kínából rendelt, részben előszerelt áramköri lapra, a mellékelt egyéb, nem SMD alkatrészeket saját magam szereltem be. A készülék a bekapcsolása után azonnal működött. A dobozba építéshez az elő-és hátlapot magam készítettem el és feliratoztam.

 

3/2/1. A tuner belső szerkezete 

A beépítés előtti próbán a szerkezet "bútolt", azonnal üzemkész állapotban volt. Az eredeti kínai telepcsatlakozóba nem mentek bele a dugók, azt cserélni kellett. A tekercsek elkészítése, az alkatrészek beépítése nem jelentett különös problémát. Az eredeti antenna csatlakozókat, amik a NYÁK-ra voltak forrasztva, kiszereltem és SO csatlakozókat szereltem a hátlapra, mert féltem, hogy a gyakori ki- és becsatlakozásoknál előbb-utóbb megszakad a fólia.

 

3/3. Frekvencia mérő, "START-STOP" rendszerű

A Híradástechnika Szövetkezet 50 MHz méréshatárú műszerét 500 MHz-méréshatárú ECL-áramköri frekvencia osztóval láttam el, amelyhez a műszer általam nem használt, jobb oldalon lévő EXT. csatlakozóját lekötöttem az áramkörről, és oda tettem be az előosztó dobozát. Így 50 és 500 MHz méréshatárokkal tudok mérni.

 

3/4. Digitális R-C mérő kiegészítve

A "kínai import" műszert bemenetét átalakítottam, rövidebb vezetékekkel csökkentve a szórt kapacitás és induktivitás értékeket. A műszer mini USB-csatlakozó kábelről, és az alaplapra rászerelt elemtartóból egyaránt üzemeltethető. A 4 db 2A elem feszültségét 5V-os stabilizátoron át, átváltó kapcsolóval tudom az áramkörre kapcsolni. A mérési pontosság amatőr célra tökéletesen megfelel.

 

3/5. DDS-VFO áramkör műszerdobozba építése

A már régebben beszerzett kínai KIT-ből előállított DDS-VFO-hoz építettem kiegészítő áramköröket és belezsúfoltam ebbe a dobozkába. Egyelőre kísérleti célokra használom, mint szignálgenerátor, lokál oszcillátor.

 

3/6. SWR és FS mérő

Egy évek óta a kcacatok között heverő, hiányos SWR-mérőt felújítottam, A mérőmű mérőcsatornás kivitelű, új Depréz-műszert kapott és alkalmas a felső SO csatlakozóba dugott teleszkóp amtennával térerő (FS) indikálására is.

Jelenleg állandóan be van kötve az URH antennakörbe.

 

3/7. Antenna "szkóp". Nagyfrekvenciás impedancia mérő híd.

Az itt-ott fellelhető kacatokból összeállítottam egy külső generátorról táplált nagyfrekvenciás Wheatstone-hidat, amivel 20...100 ohm méréstartományban mér - a koaxiális táplálású, aszimmetrikus antennák talpponti impedanciája, típustól függően 25 és 100 ohm között szokott lenni. A műszert a középnullás Depréz-műszeren 50 és 75 ohmos műantennákkal kalibráltam be.

 

3/7/1. A műszer belső elrendezése

 

3/8. Elektroncsöves GDO

PCC189 elektroncsővel felépített GDO. A kettős trióda egyik triódája az oszcillátor, a másik trióda a rezgésamplitúdót szabályozza a teljes sáv áthangolása esetén. A kimeneti csatlakozóra (frekvenciamérés) kivitt jelet mint katódkövető, elválasztja az oszcillátortól. Belső táppal rendelkezik, 7 V fűtést ad a csőnek és reverz módon a fűtőfeszültségből állít elő +150V-ot az anódfeszültség részére. 

 

3/8/1. A GDO mérőtekercsének dugaszolása

A képen látszik a tekercsek dugaszoló lapja, amellyel a tekercsek közvetlenül a forgókondenzátor álló részeire kapcsolódnak. A kondenzátor forgatása nagy áttételű fogaskerék párral történi, ami megkönnyíti a dip pontosabb beállítását.

 

3/8/2. A GDO szerkezete

A képen látható a hálózti transzformátor, a Depréz-műszer, az elektroncső, a forgókondenzátor és a mérőtekercs. Az első lemezre távtartókkal és sarok szegletprofilokkal lettek rögzítve a szerelvény tartók és a merevítő profil. 

 

 

3/9.  75 Ω - 250 W műantenna

Egy katonai elektroncső üreges hűtőbordájába építettem be 4 db 75 Ω - 50 W teljesítményű tömb ellenállást, amely kvarchomokkal van körülvéve, transzformátor olajjal átitava. Szivárgás mentes tömítésű fedélre szerelt SO-csatlakozó. A teljes rövidhullám tartományban használható.

 

 

3/10. SWR-PWR-FS mérő műszer.

Valamelyik börzén vettem egy részben üzemképtelen kereszt-tekercses műszert. A belső szerkezetét felújítottam és átalakítottam. Jelenleg a rádióállomásom rendszerébe van bekapcsolva, adáskor ennek segítségével állítom be a meghajtást. Az előlapot új feliratokkal láttam el.

 

 

3/11. Stabilizált, analóg tápegység  30V...3A

Egy, régen a roncsok között heverő Philips tápegységet ripityára szétszedve, egy műszaki dokumentációban talált leírás, kapcsolási- és NYÁK-rajz alapján teljesen újjáépítettem. Egy teljesen új tápegység áramkört szereltem a dobozba, felhasználva az eredeti beépített kezelőszerveket, a kijelző műszert és az Isostat kapcsolósort. Az áteresztő tranzisztorok régi germánium típusok voltak, helyükre az ismert 2N3055 típusokból tettem be darlington kapcsolásban 3 db-ot. 

A szabályzást 4 db LM324 IC végzi. Az áramkör beépített multiméterrel rendelkezik, ami a megfelelő nyomógomb benyomásával a méréshatárokat választja ki, mind az áram, mind a feszültség tekintetében. A kimenő feszültséget egy "durva" és egy "finom" szabályzást biztosító lineáris potenciométerekkel lehet beállítani. A kivehető áram határértékét szintén 2 db potenciométer biztosítja. Az áram limit túllépését LED kijelző mutatja.

 

 

3/11/1. A tápegység belső szerkezete

Mivel meghagytam az eredeti váz elemeket, az új szerkezetet is ennek jegyében próbáltam kialakítani. A hálózati transzformátort kicseréltem egy erősebb típusra. Föléje került a pufferkondenzátor. A Graetz-kocka a hátlapra lett felszerelve. Az alsó készülékvázra, amely eredetileg egy hűtőborda is egyben - a kialakított eredeti helyükre kerültek az immár szilícium áteresztő tranzisztorok. A Depréz-műszer hátoldalára egy trimmer potenciométer sor került, ahol be lehet állítani mindhárom feszültség- és áram tartomány végállás értékeit - ill. ekek segítségével végezhető a kalibrálás. A műszer az előlap ás a hátlap megfelelő hornyaiba csúsztathatók - az alsó vázrészben - majd a felső vázrész fogja egy egységea az egész műszert. A szervizelése emiatt könnyen elvégezhető. Úgy 10 éve használom, azóta egyszer kellett apróbb javítást elvégeznem rajta. Mint a hálózati csatlakozás, mind a kimenő feszültség RF zavarszűrő áramkörökön halad át.

 

3.12.  Analóg antenna analizátor, digitális frekvenciamérővel

Legújabb szerzeményem, javítani kellett, jelenleg kalibrálás alatt áll. Japán gyártmány, mérő tápvonalas klasszikus kialakítás, félvezetős kialakítású áramkörökkel. Megbízhatóan működik, antenna mérésekhez kiváló. Belső teleppel is el van látva, így hordozható külső mérésekre is alkalmas. 

 

 

3/13. Digitális frekvenciamérő és impulzus számláló, időmérő funkcióval

Szovjet katonai lokátortechnikai műszer. Teljesen félvezetős, integrált áramkörös, a számkijelző 9 digites, Nixie-csövekkel. Termosztátos időalap generátora van, 4,2 GHz határfrekvenciáig mér, két méréstartományban. Robosztus kivitelű, ennek ellenére csak 10 kg a tömege. 

 

 

3/14. Nagyfrekvenciás millivoltmérő

Szovjet katonai műszer, az első méréshatár 1 mV/-60 dB (tehát a skálán már az 50 µV is indikálható (!) A legfelső méréshatár 300V/+50 dB. A teljes átfogás 110 db, ez azt jelenti, hogy egy rövidhullámú rádió összes lehetséges rádió- és hangfrekvenciás feszültségértékeit (érdemes oszcilloszkóppal együtt is használni) - megbízhatóan lehet mérni. 50 MHz a határfrekvenciája. A bemeneti impedanciája 100 MΩ a leírás szerint, amit egy nuvisztorral valósítanak meg. Teljesen félvezetős műszer. A gyár 3 db mérőfejet is mellékelt hozzá.

 

3/15. Elektroncső teszter

Ez a szovjet gyátmányú műszer elektroncsövek statikus paramétereinek a mérésére szolgál. Az előlapon minden olyan elektroncsőnek van foglalata, amelyek gyakorlatilag az elmúlt évtizedekben tömeggyártásra kerültek. Az adott csőláb funkciókhoz rendelése (anód, katód, fűtés, rácselektródák) a készülék előlapján elhelyezett dugaszoló táblával és tüskékkel mechanikusan programozható. A programozáshoz szükséges az adott elektroncső adatlapja, amelyen a csőlábak funkció megjelölése és a statikus paraméterek vannak feltüntetve. A mérésnek csak az adatlappal való összehasonlításával van értelme.

A műszer belső hálózati tápegységgel szerelt, az áram határértékeket olvadó biztosítékok védik. A mérési paramétereket átkapcsolással olvashatjuk le a műszerről. A programozást megkönnyíti, hogy a kapcsoló táblára helyezhető egy előre gyártott programkártya, amely elfedi azokat a dugaszoló nyílásokat, amelyek egy adott típusú elektroncsőhöz nem szükségesek. Sajnos, sok programkártya hiányzik, de ezeket az adott csőhöz könnyen el lehet készíteni karton-, vagy műanyag lemezből. A vizsgáló és fűtőfeszültségek szintén előválaszthatók ill. szabályozhatók.

 

  

3/16. Digitális frekvenciamérő 10 Hz....1 GHz mérési tartománnyal

Birtokomba jutott egy eredetileg a HA8UM Bandi által készített digitális frekvencia mérő, amely 3 bemenettel rendelkezik. A bemeneteket HAMLIN relékkel lehet nyomógombbal szelektálni, amely aktuális bemenetet a felette elhelyezett LED fénye jelzi. Sajnos, a kijelző nem világítható meg hátulról, de mivel nagyobb méretűek a szegmensek, mint az átlagos 2 x 16 digites display esetében, megfelelő külső megvilágítással jól láthatók az értékek. Az áramkör egy PIC16F628A mikrokontolleren alapul, A referencia oszcillátora 10 MHz-es. Amatőr munkákhoz a pontossága bőven megfelelő.

A szerkezetet átvizsgáltam, korrigáltam néhány hiányosságát, a stabilizátorok hűtőtönköt kaptak és kalibráltam a kristályoszcillátort. Nagyfrekvenciás mérések esetén az oszcilloszkóppal párban alkalmazom. A készülék egy külső 13,5V-os D.C. dugasztápról működtethető.

 

 3/16.1    A digitális frekvenciamérő belső szerkezeti kialakítása

 

3.17 Digitális frekvencimérő 10Hz....2,7 GHz

Hosszas várakozás után végre megérkezett Kínából egy digitális frekvenciamérő, amely ár-érték arányban nagyon jónak bizonyult. Végre lehetőségem nyílt a valamikori üzemi háttér megszűntével újra kalibrálni a meglévő frekvencia függő eszközeimet, mert némelyik már igen csak jócskán eltévelygett a pontosság tekintetében. Néhány nap alatt kalibráltam is a meglévő műszereimet, kristály oszcillátoraimat.

                                                                                                                                                               


© Minden jog fenntartva.